Artistët dhe kuratorët e Onufri Remade me një ide fantastike për të përballuar krizën.

Arti është gjithmonë në vijë të parë në shoqëri madje edhe në kohë krizash të rënda si kjo që po kalojmë. Këtë gjë na e vërtetojnë edhe artistet e Onufri Remade të cilët të gjithë së bashku janë mbledhur për të krijuar një përgjigje konkrete ndaj disa prej problemeve akute te vendit. Me ndihmën e kompanive EJAlbum dhe Krisiko Art&Events, të Qëndrës së Artit “ME WE” si dhe natyrisht të kuratorëve Elton Koritari, Ardian Isufi dhe Ergys Krisiko, të gjithë së bashku me disa artistë pjesmarrës në projektin Onufri Remade, kane krijuar tashmë nje agjensi e cila mbulon per momentin dy sherbime teper te rendesishme per komunitetin të vënë në vështirësi nga Covid19.

Read more

Kronikë Lajme.ORG- “Onufri Remade” ringjallet në Prishtinë si revoltë e dyfishtë

Prishtinë, 14 shkurt – Hapësira para hyrjes së Galerisë Kombëtare të Kosovës është shndërruar në “varreza”.

Janë varre që notojnë mbi ujë. Sidomos kur fryn era, gurët e varreve të improvizuara nga artisi Ergys Krisiko lëvizin goxha shumë. Janë të vendosur mbi ujin e një pishine që është ndërtuar kastile për instalacionin. “Poolside Party” mban titullin vepra që “uron” mirëseardhje në ekspozitën “Onufri Rimade”, që është hapur të mërkurën mbrëma…

Për më shumë informacione kliko: KËTU

Kronikë Kallxo – Tirana e largoi e Prishtina i bëri vend, mbi 400 vizitorë panë ekspozitën ‘Onufri Remade’

Mbi 400 vizitorë kanë vizituar ekspozitën “Onufri Remade”, e hapur tri javë më parë në Galerinë Kombëtare të Kosovës (GKK), nga e cila Galeria Kombëtare e Arteve në Tiranë (GKA) hoqi dorë më shumë se një vit më parë.

Ekspozita “Onufri Remade” e organizuar nga një grup krijuesish nga Shqipëria, kuruar nga Ardian Isufi dhe Elton Koritari ishte hapur më 12 shkurt 2020 në Galerinë Kombëtare të Kosovës, ndërsa u mbyll javën që shkoi..

Për më shumë informacione kliko: KËTU

ONUFRI REMADE ne Artes nga Elsa Demo

Pasi u përzu nga institucionet e kulturës, “Onufri” e gjen veten në Galerinë Kombëtare të Arteve në Prishtinë. Ish-ngjarja e artit bashkëkohor tregon në skenën e Kosovës disa aspekte të artit në raport me establishmentin politik, kulturor, ekonomik të momentit. Është një copë Shqipërie që reagon me mprehtësi, ndjeshmëri, intuitë: nën kërpudhën e një bunkeri një tjetër epokë betoni ngrihet; në një gosti zengjinësh varfëria është vakti më i bollshëm; një piktor iu shpreh simpatinë atyre njerëzve në rrugë që presin dhe mbijetojnë; një tjetër mat (mos)besimin e shqiptarëve ndaj medias, arsimit, shëndetësisë; dikush propozon ruajtje muzeale për mishmashin informal në akitekturën e Tiranës (që të kujtojmë sa të marrë kemi qenë); realizmi socialist, ky traktor i ndryshkur politik, ka akoma ingranazhe që shkëlqejnë.